Bez kategorii

Kwieciste wzory Williama Morrisa

             Kwiaty i motywy roślinne we wnętrzach od kilku sezonów przeżywają prawdziwy renesans. Swoją uniwersalną formą i pełnią koloru zdobią nie tylko przedmioty codziennego użytku, tekstylia i artykuły dekoracyjne, ale coraz częściej również meble i ściany. Kwieciste obicia i wzorzyste tapety rodem z rajskiego ogrodu cieszą każde oko i ożywiają nawet najbardziej pospolite wnętrza.

tapeta botaniczna w kwiaty polne

kanapa kwiecista pluszowa w botaniczny wzór

tapeta w liście monstery

Kwieciste wnętrze, kwiecisty wzór tapety

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO? RUCH ARTS & CRAFTS

      Wielobarwne roślinne desenie inspirowane pięknem natury swoją historią sięgają do samych początków nowoczesnego wzornictwa, a dokładniej do artystycznego ruchu Arts & Crafts (Arts & Crafts Movement), zapoczątkowanego w II połowie XIX wieku na Wyspach Brytyjskich. Ruch ten zrzeszał twórców sztuki i rzemieślników, którzy zdegustowani postępem industrializacji, brzydotą masowej produkcji i upadkiem rękodzielnictwa wskutek rewolucji przemysłowej, zapragnęli powrotu do tradycyjnego rzemiosła, a tym samym przywrócenia sztuce użytkowej jej estetycznych i duchowych wartości.                    arts-and-crafts 1arts&crafts wzory williama morrisa         Styl jaki upowszechnił Ruch Arts & Crafts cechowała harmonia i prostota, dbałość o detal, wysoka jakość wykonania, ale co najbardziej rozpoznawalne – niezwykle bogata i nasycona kolorem ornamentyka roślinna. Szalenie popularnymi motywami przyozdabiającymi przestrzeń mieszkalną i elementy wyposażenia domu stały się przedstawienia wici roślinnych, pnącza kwiatów i liści przywodzące na myśl romantyczne wiejskie ogrody. Florystyczne zestawienia upiększały ptaki, owady i inna fauna, a z biegiem czasu nawet nieco egzotyczne i abstrakcyjne elementy.

artscrafts3

Przykłady aranżacji XIX-wiecznych wnętrz w duchu Arts & Crafts Movement:

wnetrza arts crafts

WILLIAM MORRIS

William_Morris_wiki

     Najbardziej znanym współtwórcą Arts & Crafts Movement jest William Morris (1834-1896) – projektant, pisarz, artysta i aktywista. Zasłynął przede wszystkim ze swoich kolorowych kwiecistych tapet, które zyskały uznanie i międzynarodową sławę jeszcze za życia artysty. Niemniej jednak, przeglądając twórczość Morrisa, nie sposób nie zachwycić się ogromem projektów tkanin, gobelinów, kafli, witraży i ilustracji książkowych. Wszystko oczywiście gęsto zdobione ornamentem roślinnym i zwierzęcym w wyraźnie powtarzających się układach. Artysta poszukiwał natchnienia również w sztuce gotyku oraz malarstwie Prerafaelitów.

Kwieciste tapaty wiliama morrisa

MEBLE WITRAZ

GOBELINY TAPISERIE arts&crafts

GRAFIKIkafelki morris

          Trzeba przyznać, że przy projektowaniu tak szerokiej gamy wzorów nie zabrakło Morrisowi wyobraźni i dobrego smaku, a natura jako doskonałe dzieło stworzenia okazała się być niewyczerpanym źródłem inspiracji. Oto niektóre z z oryginalnie zachowanych wnętrz zaaranżowanych przy współpracy Williama Morrisa:

wnętrze sypialni arts&crafts

blogdriehausmuseumorg

The Billiard Room at Wightwick Manor, Wolverhampton, West Midlands. One of the openwork pillars of the inglenook fireplace is in the foreground. The billiard table is by Thurstons, the Jacobean-style plasterwork ceiling is by L.A. Shuffrey, and the wallpaper is William Morris "Pimpernel".

Corner view of the Billiard Room at Wightwick Manor showing "Pimpernel" Morris wallpaper

          W 1861 roku artysta założył w Londynie firmę „Morris, Marshall, Faulkner and Co”, zajmującą się urządzaniem wnętrz, projektowaniem mebli oraz przedmiotów dekoracyjnych, które wyróżniały się elegancją i wysoką jakością wykończenia. W 1875 roku spółka ta przekształciła się w „Morris & Co”, gdzie po dziś dzień można nabyć ekskluzywne tapety, tekstylia i inne cuda dla domu zdobione charakterystycznym „morrisowym” ornamentem.

morrris firma

Morris-and-Co-Cushions-Forest-Hare-Forest-Fox-Tulip-The-Brook-Snakeshead-Seaweed-Strawberry-Thief

Sofa kwiecista wzory william morris

pościel wiliam morris

F6

zasłony w kwieciste wzory william morris

s-l1000

kanapa wiliam morris wzór botaniczny

Strawberry Thief Blue - 5. Strawberry Thief wiliam morris

9. Brigjht Wallpaper Detail

      Projektanci wnętrz coraz częściej sięgają po kolorowe tapety Morrisa, umiejętnie wkomponowując je w nowocześnie urządzoną przestrzeń.  I choć do niedawna kojarzyły się one wyłącznie ze stylem angielskim, to potrafią równie zjawiskowo wyglądać w zgoła odmiennej stylistyce. np. we wnętrzach w stylu skandynawskim. Ściany przyozdobione botanicznym wzorem nadają każdemu wnętrzu  charakteru i nieważne czy to będzie salon, kuchnia czy przedpokój – roślinne zawijasy, szczególnie te w intensywnej kolorystyce, zawsze przyciągną wzrok i pobudzą wyobraźnię.

tapeta botaniczna wiliam morris

tapeta botaniczna

tumblr_o4k629nG3S1r6kaa9o3_1280

wnętrze z tapetą botaniczna williama morrisa

tapeta william morris w kwiaty

tapeta w kwiaty william morris

tapeta william morris

2d538d1f51ad7c44d03bd93af0ba906f

William Morris Collaboration tapeta botaniczna w kwiaty

botanizne wzory na ścianie w salonie

tapeta w kiwaty morris wzory botaniczne

botaniczna tapeta w łazience morris

idaylymailcouk

tapeta w kiwaty morris botaniczne wzory

5cb75e39871b28b1df55ae4b3653b48e

Home-office28

      O tym, że twórczość Morrisa jest ponadczasowa przekonuje fakt, iż jego projekty po 150 latach nadal urzekają swoją kompozycją i doborem barw, przez co są ochoczo powielane we współczesnych wzornictwie. Przecudnej urody ornamenty nieustannie inspirują designerów, projektantów mody oraz zwykłych rękodzielników.

             A Wam jak się podobają gadżety w stylu Williama Morrisa ? 🙂

morris for home

morr

 

Źródła: 1, 23, 4, 5, 6.

by ReBelle